Kotek Announces 2013 House Committee Assignments

0

House Speaker-nominee Tina Kotek (D-Portland) announced House committee assignments for the 2013 Legislative Session. Gene Whisnant (R-Sunriver) was appointed to the Human Services and Housing Committee, the Education Committee and the Higher Education and Workforce Development Committee. Jason Conger (R-Bend) to the Joint Committee on Tax Credits, Revenue Committee and Health Care Committee.

Kotek said the 2013 committees and committee assignments were designed to best focus on the priorities of Oregonians, namely schools, job creation, and the most vital services Oregon families count on.

“We’re here to deliver on the issues that matter most to Oregonians across the state,” said Kotek.

The 2013 appointments include a large number of Republicans assigned to chair, co-chair, and vice-chair committees, a sign of a desire for ongoing bipartisan collaboration.

“There are thoughtful, well-respected legislators on both sides of the aisle who have important ideas to offer. Committees are designed in a way that will allow us to best tackle the challenges facing the state,” Kotek said.

The House will convene January 14-16, 2013 for an organizational session, which will include the swearing in of all House members, the official election of the presiding officers and introduction of bills. The 2013 Session will officially begin February 4.

A list of the House committees and House appointments to Legislative Joint Committees is below.

 

2013 House Committees

Agriculture and Natural Resources Committee

Brad Witt, Chair

Caddy McKeown, Vice Chair

Sal Esquivel, Vice Chair

Deborah Boone

Wayne Krieger

Jeff Reardon

Jim Thompson

Ben Unger

Gail Whitsett

Business and Labor Committee

Margaret Doherty, Chair

Brent Barton, Vice Chair

Bill Kennemer, Vice Chair

Shemia Fagan

Tim Freeman

Paul Holvey

Greg Matthews

Kim Thatcher

Jim Thompson

Brad Witt

Consumer Protection and Government Efficiency Committee

Paul Holvey, Chair

John Lively, Vice Chair

Dennis Richardson, Vice Chair

Margaret Doherty

Vic Gilliam

Mark Johnson

Alissa Keny-Guyer

Greg Smith

Jessica Vega Pederson

Education Committee

Sara Gelser, Chair

Jeff Reardon, Vice Chair

Sherrie Sprenger, Vice Chair

Shemia Fagan

David Gomberg

Chris Gorsek

John Huffman

Julie Parrish

Gene Whisnant

Energy and Environment Committee

Jules Bailey, Chair

Deborah Boone, Vice Chair

Mark Johnson, Vice Chair

Cliff Bentz

Michael Dembrow

Jeff Reardon

Jim Weidner

Gail Whitsett

Jessica Vega Pederson

Health Care Committee

Mitch Greenlick, Chair

Alissa Keny-Guyer, Vice Chair

Jim Thompson, Vice Chair

Brian Clem

Jason Conger

Chris Harker

Bill Kennemer

John Lively

Jim Weidner

Human Services and Housing Committee

Carolyn Tomei, Chair

David Gomberg, Vice Chair

Andy Olson, Vice Chair

Joe Gallegos

Sara Gelser

Alissa Keny-Guyer

Kim Thatcher

Gene Whisnant

Gail Whitsett

Higher Education and Workforce Development Committee

Michael Dembrow, Chair

Chris Harker, Vice Chair

John Huffman, Vice Chair

Vic Gilliam

Joe Gallegos

Chris Gorsek

Mitch Greenlick

Mark Johnson

Gene Whisnant

Judiciary Committee

Jeff Barker, Chair

Chris Garrett, Vice Chair

Wayne Krieger, Vice Chair

Brent Barton

Kevin Cameron

Wally Hicks

Andy Olson

Carolyn Tomei

Jennifer Williamson

Land Use Committee

Brian Clem, Chair

Lew Frederick, Vice Chair

Kevin Cameron, Vice Chair

John Davis

Paul Holvey

Kim Thatcher

Ben Unger

Revenue Committee

Phil Barnhart, Chair

Jules Bailey, Vice Chair

Vicki Berger, Vice Chair

Cliff Bentz

Jason Conger

John Davis

Sara Gelser

Tobias Read

Jessica Vega Pederson

Rules Committee

Chris Garrett, Chair

Val Hoyle, Vice Chair

Wally Hicks, Vice Chair

Phil Barnhart

Vicki Berger

Michael Dembrow

Bob Jenson

Paul Holvey

Bill Kennemer

Transportation and Economic Development Committee

Tobias Read, Chair

Chris Gorsek, Vice Chair

Cliff Bentz, Vice Chair

Kevin Cameron

John Davis

Margaret Doherty

John Lively

Caddy McKeown

Nancy Nathanson

Julie Parrish

Veterans and Emergency Preparedness Committee

Greg Matthews, Chair

Shemia Fagan, Vice Chair

Julie Parrish, Vice Chair

Deborah Boone

Sal Esquivel

John Huffman

Brad Witt

Task Force on O&C Counties

Bruce Hanna, Co-Chair

Val Hoyle, Co-Chair

Caddy McKeown

Mike McLane

2013 Joint Committees

Joint Ways & Means Committee

Peter Buckley, Co-Chair

Nancy Nathanson, Vice Chair

Dennis Richardson, Vice Chair

Jeff Barker

Lew Frederick

Tim Freeman

Bruce Hanna

John Huffman

Bob Jenson

Betty Komp

Mike McLane

Tobias Read

Greg Smith

Carolyn Tomei

Jennifer Williamson

Capital Construction Subcommittee

Tina Kotek, Co-Chair

Val Hoyle

John Huffman

Nancy Nathanson

Greg Smith

Education Subcommittee

Betty Komp, Co-Chair

Lew Frederick

Sherri Sprenger

General Government Subcommittee

Greg Smith, Co-Chair

David Gomberg

Nancy Nathanson

Natural Resources Subcommittee

Ben Unger, Co-Chair

Jules Bailey

Bruce Hanna

Public Safety Subcommittee

Jennifer Williamson, Co-Chair

Jeff Barker

Bruce Hanna

Transportation and Economic Development Subcommittee

Bob Jenson, Co-Chair

Caddy McKeown

Tobias Read

Joint Committee on Public Safety

Chris Garrett, Co-Chair

Andy Olson, Co-Chair

Jeff Barker

Wally Hicks

Wayne Krieger

Greg Matthews

Joint Committee on Tax Credits

Phil Barnhart, Co-Chair

Jules Bailey, Co-Vice Chair

Vicki Berger, Co-Vice Chair

Cliff Bentz

Jason Conger

John Davis

Sara Gelser

Tobias Read

Jessica Vega Pederson

Health Human Services Subcommittee

Nancy Nathanson, Co-Chair

Tim Freeman

Joe Gallegos

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply